Fondid
EAÜ ja ME ekspordifond
Üldinfo
EAÜ ja ME ekspordifondi eesmärgiks on soodustada Eesti muusika piiriülest levikut, toetades nii Eesti artistide kui ka muusikavaldkonna professionaalide osalemist rahvusvahelistel showcase-festivalidel ja nende raames toimuvatel konverentsidel ning osalemist muudel olulistel välissündmustel.
IV vooru toetuse maht on 45 000 eurot ja toetusi saab taotleda kuni vooru vahendite lõppemiseni, aga mitte pikemalt kui 2024. aasta lõpuni.
Ekspordifondi 2024. aasta komisjoni koosseisu kuuluvad:
- Jaan Jaago (EAÜ juhatuse liige)
- Thea Zaitsev (Music Estonia nõukogu liige)
- Ivo Lille (Kultuuriministeeriumi muusikanõunik)
- Mihkel Sirelpuu (valdkondlik ekspert)
- Ingrid Kohtla (valdkondlik ekspert)
Sama inimene võib järjest kuuluda komisjoni kahte koosseisu ja komisjoniga taas liituda peale ühte vahele jäetud koosseisu.
EAÜ ja ME ekspordifondi rahastab Eesti Autorite Ühing ning projekti korraldust haldab Music Estonia. Komisjoni tööd koordineerib Music Estonia projektijuht Greete Paršin.
Toetuse suurus
Toetuse suurus põhineb artistide ja muusikavaldkonna professionaalide puhul flat rate süsteemil ja arvutatakse artistide puhul vastavalt reisiseltskonna suurusele. Ühe festivali raames toetatakse lisaks programmi pääsenud esinejatele ja nende reisiseltskonnale maksimaalselt kuni viie muusikavaldkonna professionaali kulude hüvitamist. Toetuste jagamisel võetakse aluseks valdkonna professionaalide võimalikult laiapõhjaline toetamine.
Artistidele on toetuse suurus ühe kollektiivi kohta kuni 1400 eurot Euroopas toimuva ja kuni 1900 eurot mujal maailmas toimuva ürituse kohta ning see arvestatakse automaatselt reisiseltskonna suuruse põhjal vastavalt flat rate süsteemile: algtoetus Euroopas toimuvale festivalile 500 eurot/artist, iga järgmise inimesega lisandub 300 eurot kuni 1400 euro täitumiseni taotluse kohta ning algtoetus mujal maailmas 700 eurot/artist, iga järgmise inimesega lisandub 400 eurot kuni 1900 euro täitumiseni. Artistid võivad enda reisiseltskonna hulka lugeda ka enda esindaja (nt manageri), tehnilise vms personali.
Muusikavaldkonna professionaalidele on toetuse suurus 500 eurot taotluse kohta Euroopas ning 700 eurot mujal maailmas. Toetatakse kuni viite muusikavaldkonna professionaali ühe ürituse kohta.
Ühe koosseisu või professionaali kohta kinnitatakse ühes aastas maksimaalselt kuni kolm toetustaotlust.
Nõuded taotlejale
Programmist saavad toetust taotleda artistid või muusikavaldkonna professionaalid, kes on:
- Eesti kodanikust või Eestis alaliselt elav füüsiline isik / FIE või
- Eestis registreeritud juriidiline isik.
Artistid peavad taotlemiseks olema kinnitatud esitlusfestivali showcase-programmi ning lisama taotlusele korraldaja vastava kinnituskirja valituks osutumise kohta. Muude välissündmuste puhul (festival, kontserttuur, kontsert) on oluline tuua välja olemasolevad koostööpartnerid (kui on) või tegevusplaan, keda muusikatööstuse poolelt on planeeritud kutsuda või kaasata edaspidise koostöö eesmärgil.
Täiendavalt küsitakse taotluses möödunud aastal laekunud välismaiste autoritasude % ja põhjendust, kuidas aitab projekt kaasa autoritasude % kasvule. Iga kahe aasta tagant teostatakse pisteline järelanalüüs toetuse saanud artistide välismaiste autoritasude % kasvu osas.
Muusikavaldkonna professionaalide puhul eelistatakse neid taotlejaid, kelle reisil on selgelt seatud sihid ja planeeritud tegevused.
Taotlusega koos peavad nii aristid kui ka muusikavaldkonna professionaalid esitama projekti eeldatava tervikeelarve (kulud ja tulud, sh omaosalus vähemalt 20% projektikulude kogumahust). Lisaks peavad toetuse saamiseks kõikidel taotlejatel ning nendega seotud juriidilistel isikutel puuduma EAÜ ees võlgnevused, sh aruande võlgnevused eelnevatest voorudest (k.a EAÜ-ME ekspordifondi aruande võlgnevused) saadud toetuste eest. Juriidilise isikuga seotuse all mõistame ka seda, kui taotleja on füüsiline isik, kuid EAÜ ees on võlgnevused juriidilisel isikul, kelle osanike ringi ja/või juhtkonda taotleja kuulub. Käesoleva punkti kontekstis loetakse taotlejaks kõik ühe projekti raames toetust saavad isikud.
Taotluste hindamine, rahastusotsused ja aruandlus
Artistide esitatud taotluste puhul hindab komisjon:
- sündmuse kaalu artisti edasises arengus;
- seatud eesmärke, mida soovitakse osalemisega saavutada;
- osalemise ajastatust (artisti valmisolekut);
- projekti kommunikatsiooniplaani mõõdetavate tulemuste realistlikku seadmist;
- taotluse selgust ja eelarve majanduslikku läbimõeldust;
- potentsiaalset mõju välismaiste autoritasude % kasvule.
Muu välissündmuse (festival, kontserdituur, kontsert) puhul tuleb lisaks hinnata:
- olemasolevaid koostööpartnereid ja/või seatud tegevusplaani edukaks võrgustumiseks ja kontaktibaasi laiendamiseks.
Abikõlblikeks kuludeks on delegaadipass, transpordi- ja majutuskulud (sh viisa), produktsioonikulud (sh põhjendatud teenuse sisseost, k.a. teenindav meeskond), PR- ja turunduskulud. Mitteabikõlblikeks kuludeks on päevarahad, toitlustuskulud, tööjõukulud, projektiga mitteseotud kulud.
Automaatse toetamisotsuse saavad need artistid, kes on saanud ametliku kutse esineda järgmisel viiel festivalil – Eurosonic Noordeslag, jazzahead!, Classical:NEXT, Reeperbahn, WOMEX – muusikaprogrammis.
Professionaalide esitatud taotluste puhul hindab komisjon:
- varasemat tegevust muusikavaldkonnas;
- osalemise ajastatust taotleja seniseid tegevusi silmas pidades, sh potentsiaalset mõju, mida üritusel osalemine võiks valdkonna spetsialistile kaasa tuua;
- taotluses seatud eesmärke;
- taotluse selgust ja eelarve majanduslikku läbimõeldust;
- varasem saavutatud mõju (juhul, kui taotletakse korduvale külastusele).
Abikõlblikeks kuludeks on delegaadipass, transpordi- ja majutuskulud (sh viisa). Mitteabikõlblikeks kuludeks on päevarahad, toitlustuskulud, tööjõukulud, projektiga mitteseotud kulud.
Üldised hindamiskriteeriumid
- Eelneva kuu lõpuks esitatud taotlused vaadatakse üle järgmise kuu alguses. Komisjon kohtub iga kuu teise nädala kolmapäeval.
- Taotlus peab olema esitatud vähemalt üks kuu enne sündmuse toimumist.
- Taotluste sisulist kontrolli teostab Music Estonia poolne vooru koordinaator. Vajadusel saab vooru koordinaator paluda taotlejatelt lisainformatsiooni festivalide tausta jms kohta.
- Taotlusvooru aruandluse kontrolli teostab ME. Lähtuvalt laekunud taotlustest teostab EAÜ võlgnevuste kontrolli.
- Toetamisotsused tekivad komisjoni ühise arutelu tulemusena, vajadusel hääletustulemusel.
- Kui samale festivalile laekub muusikavaldkonna professionaalidelt rohkem kui viis taotlust, siis eelistab komisjon taotlejaid, kelle osalus festivalil on taotluses selgemini põhjendatud.
- Toetuse eraldamise tingimuseks on omaosalus vähemalt 20% projektikulude kogumahust.
- Ühe koosseisu või professionaali kohta kinnitatakse ühes aastas maksimaalselt kuni kolm toetustaotlust.
- Toetuste jagamisel võetakse aluseks valdkonna professionaalide võimalikult laiapõhjaline toetamine.
Eraldatud toetuse väljamaksmine toimub kümne tööpäeva jooksul pärast lepingu allkirjastamist mõlema poole poolt.
Toetuse saajad peavad esitama etteantud vormil sisu- ja kuluaruande, mis sisaldab kokkuvõtet tehtud tegevustest, analüüsi saavutatud tulemuste ja mõju osas ning kuludokumente. Aruanne tuleb esitada hiljemalt kuu aja jooksul pärast toetuse kasutamise Ajavahemikku. Lisaks on kohustus täita etteantud vormil finantsaruanne ja esitama vastavad kuludokumendid (kuludele, mida kasutati saadud toetusest).
Toetuse taotlemine
Toetuste taotlemine käib läbi Music Estonia. Taotluseid ja lisaküsimusi vooru kohta ootame aadressile eksport@musicestonia.eu.
Ekspordifondi taotlusvormi on võimalik täita SIIN.
Eelarvevorm taotlustele (täitmiseks tuleb alla laadida).
Aruande vorm artistidele on leitav SIIN.
Aruande vorm muusikavaldkonna professionaalidele on leitav SIIN.
Eelarvevorm aruannetele (täitmiseks tuleb alla laadida).
Varasemalt rahuldatud taotlusi näed Eesti Autorite Ühingu kodulehelt.