Uudised

Liverpooli kontaktreisil osales viis Eesti muusikaettevõtet

24.–26. oktoobril toimus UNESCO muusikalinn Tallinna ja Music Estonia koostöös kontaktreis Liverpooli sealse muusikaeluga tutvumiseks ja võrgustumiseks. Kontaktreisile oodati osalema muusikaettevõtteid, kel on juba käimasolevad eksporditegevused antud turul või läbimõeldud plaan seal tegutsemise käimalükkamiseks, samuti live sektori esindajatele, kes huvituvad kohapealsete ettevõtete toimimisloogikast. Kontaktreisile valiti läbi kandideerimisvooru osalema viis muusikaettevõtet: Piidivabrik (Paap Uspenski), Sveta klubi (Madleen Teetsov-Faulkner), Genialistide klubi (Jaan Kroon), Funk Embassy (Ingvar Kassuk), Paavli kultuurivabrik/Damn.Loud Agency (Mihail Makoshin).

Kontaktreisi partneriks oli Culture Liverpool, kes koordineerib UNESCO muusikalinn Liverpooli tegevusi. Music Estonia poolne koordinaator oli Marili Randla. Muusikalinn Tallinna tegevuse üheks eesmärgiks on muusikaettevõtluse toetamine ning kontaktreisid pakuvad võimaluse UNESCO muusikalinnade vaheliseks koostööks. Kontaktreisil külastati kokku kuut muusikaettevõtet: Invisible Wind Factory, EVOL, Sentric Music Group, Future Yard, Yaw Owusu, Sound City.

Projektijuht Marili Randla: “Kahe UNESCO muusikalinna, Liverpooli ja Tallinna koostöös korraldatud kontaktreisi eesmärk oli viia kokku Eesti muusikatööstuse delegatsioon kohalike muusikaettevõtetega ja luua vastastikuseid kontakte. Kõige inspireerivamaks oli tutvuda kohapealsete (enam kui) kontserdipaikadega nagu Future Yards ja Invisible Wind Factory – millised on nende toimimismehhanismid ja ärimudelid, kuidas on loodud põhitegevuse kõrvale mitmeid kõrvalsuundi, nt töökoda suurte produktsioonielementide ehitamiseks, loomeinimeste stuudiod, artistide/noorte muusikatööstuse professionaalide mentorlusprogrammid, prooviruumid, kogukonna kohtumispaigad, rulluisusaal päevasel ajal jne. Lisaks kohtusime muusikatööstuse loovkonsultandiga Yaw Owusuga, kellega lahkasime teemasid, kuidas paremini valdkonda kaasata raha nii erasektorist kui ka linna ja riigi tasandil. Samuti tutvusime hetkel Euroopas jõudsalt laieneva “fairest publishing deal” propageeriva kirjastusfirma Sentric Music Groupi tiimiga ning saime aimu ka esitlusfestivali Sound City ja nende plaadifirma Modern Sky toimismisloogikast, mis põhineb näiteks suures osas Hiina erakapitalil. Lisaks toimus ka Liverpool muusikalinna juhi Kevin Mcmanuse eestvedamisel võrgustusmisüritus kohapealsete muusikaettevõtjatega.

Liverpooli kontaktreis andis kindlasti delegatsioonis osalenud ettevõtetele palju mõtlemisainet ja ideid, kuidas jätkusuutlikumalt toimetada ja arendada edasi täiendavaid tegevusvaldkondi põhitegevuse kõrvalt ning võimaluse rakendada loodud kontakte oma edaspidises töös. Liverpooli kontaktreisi suurimaks väärtuseks on kindlasti kogemuste, praktikate vahetamine ja esimene kontaktiloome võimalikuks edaspidiseks koostööks. Music Estonia jaoks on antud kontaktreisid väärtuslikud kontaktiloomeks ja turgude kaardistamiseks, mida saame edaspidi valdkonna hüvanguks rakendada.”

Täname UNESCO muusikalinn Tallinnat ning Culture Liverpooli eesotsas Kevin Mcmanusega kontaktreisi võimalikuks tegemise eest.