Uudised

Suur ülevaade maailmamuusikamessist WOMEX 2023

25.-29. oktoobrini toimus Hispaanias, A Coruñas suur maailmamuusikamess ja esitlusfestival WOMEX. Balti riikide esindajatest olid kohal Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi kantsler Kristiina Alliksaar, Läti Vabariigi Kultuuriministeeriumi riigisekretär Dace Vilsone ja Leedu Vabariigi Kultuuriministeeriumi aseminister Daina Urbanavičienė. Eestist astus festivali ametlikus programmis üles Puuluup.

WOMEX (World Music Expo) on kõige rahvusvahelisem ja kultuuriliselt mitmekesisem pärimus- ja maailmamuusikaprofessionaalide kohtumispaik ning globaalse muusikamaastiku suurim konverents. 29. korda aset leidnud suursündmus tõi tänavu kokku umbes 2750 muusikaprofessionaali 105 riigist. Eestist osales pea 30-liikmeline delegatsioon, mille koordinaatoriks oli muusikaettevõtluse arenduskeskus ja muusikaettevõtete esindusorganisatsioon Music Estonia, partneriks Eesti Pärimusmuusika Keskus. Sel aastal ühinesid Eestiga ka Läti ja Leedu delegatsioonid ning koos moodustati Balti fookus koos ühise messialaga. Toimus ka suur Balti vastuvõtt, mille avasid kolme riigi kultuuriministeeriumite esindajad.

WOMEXil kohtusid kolme Balti riigi kultuuriministeeriumid

Music Estonia tegevjuht Ave Tölpt sõnab: “Balti fookuse esitlemine ja Balti kantslerite kohalolu ühel suurimal valdkonna esitlusfestivalil ja konverentsil oli märgilise tähtsusega. Oleme järjest strateegilisemalt plaaneerinud Balti ühise muusikaturu tutvustamist, seda nii läbi fookuste kui ka koostööprojektide. A Coruñas kahe päeva jooksul aset leidnud ministeeriumite ja Balti fookuse peakorraldajate vahelistel aruteludel kaardistati Balti muusikatööstuse ühised teemad ja järgmised võimalikud sammud.”

Baltimaade ministeeriumide esindajad ja Balti fookuse peakorraldajad arutlesid A Coruñas Balti muusikatööstuse, ekspordi, kultuuristrateegiate ja rahastuse teemal. “Oleme kuulanud erinevate muusika katuseorganisatsioonide mõtteid, plaane, soove, ambitsioone ja proovinud koos nendega mõelda, kas praegu on midagi, mis takistab koostööd ja kas selles osas oleks vaja teha mingeid muudatusi,” räägib Kristiina Alliksaar.

Ave Tölpt lisab, et kohtumisel võrreldi ka naaberriikide häid praktikaid: “Näitena on Leedu paigutamas eksporditegevusi ühe katusorganisatsiooni alla, mis suunab kultuurivaldkonna ekspordiks suuremal hulgal rahastust. Samuti võrdlesime muusikaandmete kogumist, valdkonda toetavaid rahastusmudeleid, kuni suurte rahvusvaheliste ürituste toomiseni Balti riikidesse. Näiteks mõtlesime koos, kas 2029, Balti keti juubeliaastal, oleks ühel Balti riigil võimalik võõrustada WOMEXit. Samuti hakkame koos partneritega järgmise sammuna kokku panema Balti muusikatööstuse klastri ideed, et eri žanri- ja liikmesorganisatsioonid tuua ühe katuse alla strateegilist koostööd planeerima. Järgmine kohtumine võiks aset leida kevadel.”

Ametlikku esitlusprogrammi valitud Puuluup andis võimsa kontserdi

WOMEXilt on tuule tiibadesse saanud mitmed bändid ja artistid, sellest on kujunenud oluline muusikute rahvusvahelist karjääri edendav sündmus. Maailmamuusikafestivali ametlikku esitlusprogrammi oli tänavu valitud esinema Hiiu kandleid elektroonikaga ristav zombie-folgi ansambel Puuluup, kes jättis rahvusvahelisele publikule oma 45-minutilise hilisõhtuse kavaga kustumatu mulje. Kontsert toimus 28. oktoobril kohaliku aja järgi kell 23.15 Parrote Stage laval. Varasemalt on Eesti artistidest WOMEXil üles astunud Duo Ruut, Maarja Nuut, Trad.Attack!, Mari Kalkun ja Cätlin Mägi.

Ansamblist Puuluup räägiti WOMEXil toimunud eksklusiivsel kohtumisel Prantsuse muusikaagentide ja produtsentidega. Prantslane Christophe Spagnuolo (Zamora Productions), nüüdseks Puuluupi prantsuse agent ütles, et sellist ansamblit nagu Puuluup kohtab kord kümne aasta jooksul. Ta väitis, et kuigi Puuluup ei olnud küll see mida ta otsis, on haruldane näha ansamblit, kes pakub midagi, mida varem ei ole olemas olnud.

Ansambli liikmed Ramo Teder ja Marko Veisson jagasid vahetult pärast kontserdi lõppu muljeid: “See selgub mõne aja pärast, kas oli õige aeg. Ma arvan, et meie jaoks ikkagi seda ruumi on. Neid inimesi, kes esimest korda olid täna Puuluupi kontserdil ja kes on muusikatööstuses mingid olulised otsustajad, neid oli üsna palju siin, nii et me oleme ikkagi väga õnnelikud, et me siia sel aastal saime.”

Duo maailmavallutusplaane jälgivad ka filmikaamerad. Režissöör ja operaator Taavi Arus avaldab, et tõenäoliselt ülejärgmiseks aastaks valmiv dokumentaalfilm jutustab loo kahest keskealisest mehest, kes on oma muusikalises karjääris jõudnud kuhugi.

Balti delegatsioonid moodustasid ühise Balti fookuse

Music Estonia eestvedamisel osales WOMEXil umbes 30-liikmeline Eesti delegatsioon, kes sel aastal koos Läti ja Leeduga moodustasid ühise Balti fookuse. Kauni puidust seinapaneelidega paviljoni kujundas sisearhitekt Tõnu Kalpus.

Koos Läti ja Leedu muusika infokeskustega korraldati reedel, 27. oktoobril Balti ja Hispaania eri regioonide muusikaprofessionaalidele võrgustumisüritus. Partneriteks on nii katalaani kui ka baski regiooni ekspordikontorid. Lisaks toimus samal päeval võrgustumisüritus Kanada ja Balti muusikaprofessionaalide vahel ning Balti kultuuriministeeriumite kohtumine Balti delegatsiooniga. 28. oktoobril toimus meie messialal suur Baltimaade vastuvõtt, kus sajad külalised nautisid Punch Club’i kokteile ning toimus tihe suhtlus ja kontaktide vahetus.

WOMEXil oli kohal Klassikaraadio ajakirjanik Johanna Mängel, kes tegi kogu üritusest põhjaliku ülevaate, millest valmis 4. novembri “Helikaja” saade. Kuula saadet SIIN.

Lätist oli kohal ka kultuuriuudiste toimetus, kes tegi WOMEXist uudislõigu, mida näeb SIIN.

Läti delegatsiooniga oli kaasas fotograaf Tomas Terekas, kelle jäädvustusi saab vaadata SIIN.

Balti delegatsioonil valmis ka ühine brožüür, millest on leitavad kõik delegatsiooni koosseisud ning info meie sündmuste kohta. Tutvu SIIN.

WOMEX Eesti partneriteks olid Eesti Pärimusmuusika Keskus, Klassikaraadio, Tallinn Music Week. Sponsoriteks Euronics, Punch Club, Studio Sound ja Valge Klaar. Toetajateks olid Eesti Kultuuriministeerium ja UNESCO muusikalinn Tallinn. Balti fookuse partneriteks on Läti ja Leedu muusika infokeskused (koordinaator). Balti fookust toetab Balti Kultuurifond, mille eesmärk on edendada Balti riikide kultuurikoostööd ja tugevdada Eesti, Läti ja Leedu kultuuri rahvusvahelistumist ühiste kultuuriprojektide ja -sündmuste kaudu.

2024. aastal toimub WOMEX Manchesteris, mis on Londoni järel suurim Ühendkuningriigi muusikalinn ja kuulub ka Music Cities Network võrgustikku.