Uudised

Vera Vice’i muljed festivalist MENT

Music Estonia võttis osa kaheksandat korda toimuvast MENT esitlusfestivalist Ljubljanas. Festivalil astus üles Eesti elektroonilise muusika duo Vera Vice, kes valiti ka HEMI Music Awards 2022 shortlisti. 

Uurisime, mis muljed MENTil osalemisest jäid. Vastasid Ave Vellesalu ja Helen Västrik.

 

1. Mida oleksite tahtnud MENTI kohta teada enne esinemist? Selline vanemalt vennalt nooremale vennale tüüpi soovitus, et mida järgmised artistid saaksid teisiti teha või arvesse võtta?

Meil sujus MENTi raames kõik väga kenasti. Olime aktiivses meilivahetuses tiimi korraldajatega vahetult enne festivali ja kõik küsimused saime sedasi jooksvalt eelnevalt ära lahendatud. Meie viibimine Ljubljanas oli organiseeritud ja ühtegi küsimärki ei jäänud õhku. Tegime ka põhjalikku eeltööd üritusel osalevate delegaatide kohta ja proovisime võimalikult palju kontakte luua – kindlasti suurim pluss ning võimalus showcase-festivalil, mida ei tohi käest lasta.

2. Kellel soovitate MENTil esineda? Mis arengujärgus võiks artist olla, kes valib seal esineda? Mis võiks selle festivali kasutegur olla?

Siinkohal ei ole õiget vastust, et kes sobiks ja kes mitte. Küll aga on hea meel tõdeda, et artist ei pea ilmtingimata pika kogemuspagasi ja suure fännibaasiga olema, selleks et saada esinemiskutse.

Jäi mulje, et MENTi tiim valib oma esinejaid hoolega ja kogu programm on põhjalikult läbi kureeritud. Line-up oli tugev, isikupärane ning ei valgunud laiali. Ei saa öelda, et oleksime programmist paljusid artiste varem kuulanud või nime kuulnud, aga seda huvitavam oli tutvuda uue muusikaga. Üldiselt mõjus MENT pigem nišifestivalina kui peavoolu suunaga. Muusikat oli ambientist räpini ja technost pungini.

Meie jaoks oli esimest korda olla nii Ljubljanas kui ka esineda MENT’il ning esmamulje põhjal julgeme öelda, et festival sobitub oma linna ideaalselt. Mõlemast õhkub mingit teatavat undergroundi – esinemispaikade seas oli ka nn squatitud venue‘sid ja kontsertpaiku, mis mõjusid ajas tagasi rännakuna. See kõik mõjus värskendavalt ja inspireerivalt.

Ljubljana on üsna väike ja kompaktne linn ning paljud lavad asusid teineteisele lähedal – kas siis samas kvartalis või samas hoones. Ja kuna üldiselt ei ole selliste reiside ajal pikalt aega ringi hulkuda, oli väga suureks eeliseks linna ühtsus ja enamus vingemad lokatsioonid olid kuidagimoodi ka festivaliga seotud.
Ka networkimine oli kompaktsuse tõttu hulga lihtsam, võrreldes mõne suurema festivaliga. Inimesed on seal avatud ja soojad, mis muudab ka välisdelegaadid ja -artistid avatuks. Natuke oli sellise kollektiivse aktiivpuhkuse tunne peal, et kõik sebivad ja on asjalikud, aga tuju sealjuures on päikseline ja vahetu, mis muutis muljetamise lihtsaks ja avatuks. Ka meie kohtusime/suhtlesime inimestega nt  järjekorras seistes ja nüüd loodame ja ootame, et sellele järgneks mõni põnev samm edasi (promo eesmärgil).