Uudised

Sloveenia muusikafestivalil MENT Ljubljana esitletakse Balti muusika eriprogrammi Baltic moMENT

29.–31. märtsil Sloveenia pealinnas toimuval uue muusika avastusfestivalil MENT Ljubljana on tähelepanu keskmes Eesti, Läti ja Leedu artistid ning muusikaturud. Baltikumi muusikaekspordi esinduste Music Estonia, Music Export Latvia ja Lithuanian   Music Business Association koostöös saab teoks eriprogramm Baltic moMENT.

Kõigi aegade suurima Balti muusikatööstuse delegatsiooni osalusega MENT Ljubljana konverents pakub ülevaadet kõigi kolme riigi muusikaturgudest – plaadileiblitest klubi- ja kontserdipaikade võrgustikeni ning kohalike muusikameedia maastike eripäradest regiooni identiteeti kujundanud laulvate, rokkivate ja tantsivate revolutsioonideni. 

Festivali muusikaprogrammis astub üles tervelt 12 Eesti, Läti ja Leedu artisti. Eesti muusikat esindavad Ajukaja & Mart Avi ehk “Eesti undergroundi staažikaima mõjuagendi ja uue aja avangardpopi edukaima spiooni“ duo, meie alternatiivse r’n’b tulevikulootus manna, sürrealistliku uusfolgi tandem Puuluup ning põlvkondadeülene mürarocki valitseja Zahir

Lätlased esitlevad indiepopi kooslust Bel Tempo, kelle loomingus ühinevad suitsused biidid hümnilike meloodiatega, Elizabete Balčuse unenäolisi popikollaaže, kväär-ikoonist tõusvat r’n’b tähte Eliza Legzdinat ja sensuaalse postrocki gruppi Nesen’it.

Leedu lähetab Ljubljanasse laulja-laulukirjutaja Jausmė moodsad pärimuslaulud, uljalt Ladina-Ameerika rütme, punki ja europoppi sulandava grupi Planeta Polar, oma maa „eksperimentaalmuusika šarlatanideks” tituleeritud Plié ning kosmoseajastu nostalgia ja sooja rannapopiga mängleva Superkoloritase

Neid Balti artiste näeb ja kuuleb MENT Ljubljana kolmepäevasel muusikafestivalil, mille 77 esineja seas on ka rahvusvaheliselt tuntud tegijaid nagu Briti hip-hopi ja grungerocki alkeemik Wu-Lu, Prantsuse glamuurse psühho-pungi grupp La Femme ja Iiri indierocki bänd Just Mustard.

Baltic moMENTi delgatsiooni avavastuvõtt festivalil osalevatele rahvusvahelise muusikatööstuse esindajatele toimub MENTi konverentsikeskuses Kino Šiškas kolmapäeval, 29. märtsil. Neljapäeval, 30. märtsil järgneb samas kompleksis konverentsipäev Baltikumi-teemaliste ettekannete ja arutelupaneelide ning festivalil esinevate Balti artistide muusika kuulamise sessiooniga.  

Balti programmi juhtpartneritest Music Estonia tegevjuht Ave Tölpt, Music Export Latvia tegevjuht Agnese Cimuška-Rekke ja Leedu muusikaettevõtete assotsiatsiooni juht Vaidas Stackevičius teevad ülevaate Balti muusikaturgudest – alates iga maa olulisematest festivalidest, esinemispaikadest ja promootoritest kuni plaadileiblite, muusikameedia ning märgiliste rahvusvaheliste edulugudeni. 

Eesti Damn.Loud agentuuri asutaja ja Sveta Baari promoootor Roman Demchenko jagab koos Läti ja Leedu kolleegidega näpunäiteid Baltikumis tuuritamiseks. Süvahuvilised saavad kiirkursuse piirkonna alternatiivkultuuri teetähistest – alates Leedu endise Lukiškese vangla uuest elust festivalikeskusena ning Läti muusika- ja kunstifestivali Skaņu mežs seikluslikust kuraatorprogrammist kuni Eesti 90ndate aastate tantsurevolutsioonini selle eestvedaja Raul Saaremetsa vahendusel. 

Balti muusika kuulamisessioonil laseb Tallinn Music Weeki (TMW) pressijuht Ingrid Kohtla rahvusvahelisel maitsekujundajate ja kriitikute seltskonnal hinnata kõigi MENTil esinevate Eesti, Läti ja Leedu artistide lugusid. Toimuvad ka üks-ühele kiirkohtumised Balti muusikatööstuse esindajatega. 

Lisaks räägib konverentsil ööelu rollist linnade kultuuripulsi suunajana Tallinna technoklubi HALLi asutaja Elena Natale. TMW juht Helen Sildna ja Läti Positivus Festivali asutaja Ģirts Majors arutlevad pandeemiajärgse festivalikorralduse võimaluste üle ning agentuuri Urban Culture Entertainment asutaja Tanja Korenika juhib arutelu Kesk- ja Ida-Euroopa artistide lääneriikide vallutuse väljavaateist. 

Programm Baltic moMENT lükatakse käima MENT Ljubljana eelõhtul, teisipäeval, 28. märtsil Balti muusikafilmidega Kino Šiškas. Eestit esindab „u.Q.“, režissöör Ivar Murdi ekstsentriline portreefilm Uku Kuudist, tema emast Marju Kuudist ja nende Ameerika unelmast, milles mängib ka MENTil üles astuv Mart Avi. Linastuvad ka leeduka Saulius Baradinskase visuaal-essee “Techno, Mama”, mis uurib põlvkondlikke emotsionaalseid konflikte postsovetlikul tühermaal ning lätlase Janis Abele “Jelgava 94”, suureks saamise lugu 1990ndate aastate Läti kultuurilises kaoses.


Programm Baltic moMENT sünnib Baltikumi ekspordikontorite Music Estonia, Music Latvia ja Lithuanian Music Business Association koostöös. Projekti toetab Balti Kultuurifond. Partnerid on Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Läti Vabariigi Kultuuriministeerium, Leedu Vabariigi Kultuuriministeerium, Leedu Kultuurinõukogu, Eesti Suursaatkond Prahas, Läti Suursaatkond Ungaris ja Leedu Vabariigi Suursaatkond Austrias. 

 

Baltic moMENT ajakava

Teisipäev, 28. märts
Baltic moMENT filmiõhtu
Kino Šiška

19 u.Q (EE)
21 Techno, Mama (LT) + Jelgava 94 (LV)


Kolmapäev, 29. märts kl 18
Baltic moMENT avavastuvõtt MENT Ljubljana delegaatidele
Kino Šiška 

Tervituskõned:
Agnese Cimuška-Rekke. Music Export Latvia tegevjuht
Ave Tölpt, Music Estonia tegevjuht
Vaidas Stackevičius, Lithuanian Music Business Association tegevjuht
Gita Kalmet, Eesti suursaadik Sloveenias

DJ-d:
Raul Saaremets (Ajukaja, EE)
Andis Ansons (Bel Tempo, LV)
Giedrė Nalivaikaitė (Superkoloritas, LT)


Neljapäev, 30. märts
Baltic moMENT fookuspäev konverentsil

10.00–11.00 Baltic moMENT kiirkohtumised – M Hotel HJ
11.00–12.30 Balti muusikaturgude esitlus – M Hotel HJ
13.00–15.00 Balti kuulamissessioon – Komuna (Kino Šiška)
16.00–17.30 Baltikumis tuuritamise paneel ja alternatiivskenede esitlused – M Hotel AB


Muud Balti muusikatööstuse esindajatega konverentsipaneelid

Neljapäev, 30. märts

11.30–12.30 MENT’23 kuulamissessioon – Komuna (Kino Šiška)
13.15–14.15 Agentide paneel – M Hotel AB

Reede, 31. märts

11.00–12.00 Rahvusvaheliste festivalide esindajate kiirkohtumised – Komuna (Kino Šiška)
11–12.00 Mänedžerid uutest läbilöögiartistidest – M Hotel HJ
12.45–13.45 Muusikafestivalide tulevikustsenaariumid – Komuna (Kino Šiška)
15.30–16.20 Intervjuu: Elena Natale (HALL) – M Hotel HJ

Lisainfo: MENT Ljubljana kodulehel: paneelid, panelistid, kiirkohtumised, ajakava 

 

Baltic moMENT muusikaprogramm


Kolmapäev, 29. märts

Puuluup (EE): 20.00–20.40, Kimo Šiška Katedrala
Nesen (LV): 20.00–21.20, Kino Šiška Komuna
Planeta Polar (LT): 22.00–22.40, Kino Šiška


Neljapäev, 30. märts

Elizabete Balčus (LV): 22.15–22.55, Klub Gromka
Zahir (EE): 23.00–23.40, Memza Prikoritu
Superkoloritas (LT): 23.15–23.55, Klub Gromka
Plié (LT): 00.30–01.10, Gala Hala


Reede, 31. märts

Jausmė (LT): 21.00–21.40, Stara Mestna Elektrarna
manna (EE): 23.15–23.55, Channel Zero
Eliza Legzdina (LV): 00.00–00.40, Zorica
Ajukaja & Mart Avi (EE): 00.30–01.10, Klub Gromka


Lisainfo: MENT Ljubljana kodulehel: artistid. muusikaprogrammi ajakava


=====================================


Music Estonia (ME) on Eesti muusikaettevõtete esindusorganisatsioon ja arenduskeskus ning Eesti muusika ekspordikontor. Mitmekülgse kompetentsikeskusena pakub ME teenuseid Eesti muusikasektorile, esindab Eesti muusikat, muusikuid ja valdkonna ettevõtteid rahvusvaheliselt, osaleb rahvusvahelistes projektides, töögruppides ja organisatsioonides, algatab ja juhib valdkondlikke uuringuid, korraldab seminare ja töötube jpm. ME on Loov Euroopa projektide EMEE ja IAMIC ning talendivahetusprogrammi ESNS Exhange liige ja TMW konverentsi strateegiline partner. ME esindatava Live Music Estonia haru kaudu on ME ka rahvusvahelise ühenduse Live DMA liige. Lisainfo

Music Export Latvia (MEL) peamisteks eesmärkideks on toetada Läti artiste ning edendada Läti muusikatööstuse arengut ja Läti muusika eksporti, sh. selle rahvusvahelist taseme ja levi tõusu läbi erialaste koolituste. MEL esindab riigi muusikatööstust Euroopas ning rahvusvahelistel esitlustel ja messidel ning on Baltikumi, Euroopa ja Läti muusikatööstuse rahvusvaheliste projektide ametlik koostööpartner. Lisainfo

Lithuanian Music Business Association (LMBA) ühendab Leedu muusikatööstuse tegusamaid muusikamanagemendi ja ürituskorralduse ettevõtteid. Ühing soodustab ja toetab oma liikmete vahelist koostööd ühiste eesmärkide saavutamiseks muusikatööstuse alase hariduse, ekspordi ja rahvusvahelsie suhtekorralduse vallas. LMBA on  Loov Euroopa projekti EMEE, talendivahetusprogrammi ESNS Exhange jm Euroopa projektide partner. Lisainfo

MENT Ljubljana on Kesk- ja Ida-Euroopa juhtivaid uue muusika esitlusfestivale ja muusikakonverentse ning suurim omataoline üritus Balkani regioonis. Auhinnatud ja kõrge kuraatorluse tasemega muusikafestivali kõrval toimub sündmusel ka erialakonverents, millest võtab osa ligikaudu 700 Euroopa ja kogu maailma muusikatööstuse professionaali. Eelnevatel aastatel on Eesti artistidest MENTil üles astunud Vera Vice (2022), Mart Avi (2018), Trad.Attack! (2018), Avoid Dave (2018), Erki Pärnoja (2017), Tommy Cash (2017) ja Maarja Nuut (2016). Tänavusel festivalil esineb kolme päeva jooksul 77 artisti 15 laval üle Ljubljana. Lisainfo: ment.si 

 

Baltic moMENT artistide ja panelistide fotod


Baltic moMENTs Eesti artistide muusikavideod:

Ajukaja & Mart Avi – Scorpio
Mart Avi – Lost Weekend
manna – Grieve
Puuluup – Liigutage vastu
Puuluup – Kasekesed
Zahir – Roxanne